Szabó Norbert 
villamosmérnök
Irányítási rendszermérnök

Tisztelt Látogató !

Szabó Norbert vagyok, villamosmérnöki végzettségemet 2012-ben szereztem meg a Pécsi Tudományegyetm-Pollack Mihály Műszaki Karán, automatizálási szakirányon. A tanulmányokkal párhuzamosan 2007-től teljes munkaidős állásokat töltöttem be, termékelőállítás és műszaki előkészítés területeken, így több műszakos gyártósori operátor pozíciótól a felső vezető Quality Menedzser-ig volt szerencsém tapasztalni az egyes szinteket, gyakorlati folyamat fejlesztési és vezetési készségekre szert tenni.

Vállalkozásomat 2018 januárjában indítottam azzal a céllal, hogy a korábban megszerzett műszaki és vezetéselméleti tudásomat minőségirányítási és projektmenedzsment területeken tovább kamatoztatva autóipari és nem autóipari gyártással/szolgáltatással foglalkozó partnerek számára nyújthassak interim mérnöki és /vagy vezetői támogatást. Kérem látogasson el a Kompetencia oldalamra, ahol a karrierútról kaphat további információkat.

Mottóm: "Változásban a jövő, avagy változás nélkül nincs jövő"
               "No Change, No Future!"


Munkáim során a minőség hét alapelvét követve alakítom és fejlesztem a Minőségtudatosságot Partnereimnél. A minőségtudat a vevői elvárások teljesítése mellett az optimális és költséghatékony belső működését jelenti, a folyamatos fejlesztés potenciálját.

Megrendelőim kapcsán a Vevőközpontúság körében pontosan meghatározzuk azokat a célokat, amit el szeretne érni. Felmérjük, hogy pontosan milyen erőforrásokra van szükség a célok eléréséhez. 

A célok eléréséhez minden esetben szükség van egy elkötelezett menedzsmentre, ahol a Vezetés biztosítja az egyes folyamatok számára a Munkatársak bevonásával, egyfajta folyamatgazda szellemben erősítve a további elköteleződést az irányítási rendszer gazdaságos működtetésében. 

A folyamatgazdákkal, akik felelnek az egyes szervezeti egységek zavartalan működéséért, folyamatszemléletű megközelítést alkalmazunk, ahhoz, hogy a problémákat feltárjuk és javító intézkedést megfogalmazzuk, a megfelelő erőforrások hozzárendelésével. A legtöbb esetben Thurtle-módszer segítségével felvázoljuk az egyes folyamatok szükségleteit és megvizsgáljuk, hogy rendelkezésre áll e minden. Nincs e esetleg alul vagy túlszabályozva az egyes tevékenység.
Minden tevékenységnek a Szervezetben költsége van. A nem megfelelően szabályozott tevékenység veszteséget (idő, energia, vevői elégedetlenség, stb...) termel, amit az irányított módszer segítségével optimalizálni lehet.

Amint a folyamatok átvizsgálásra kerültek, rendszerbe szervezzük őket. Ahhoz, hogy az egyes tevékenységek optimálisan tudjanak együtt működni, azonosítani kell a Kimeneti és Bemeneti pontokat, ami által kapcsolódnak a tevékenységek. Ezt hívjuk Rendszerszemléletnek az írányításban. A Ki-Bemenetek azonosítása mellett fontos meghatározni a Kommunikációs csatornákat és tartalmakat,  eszközöket, így a közös munka kapcsán a Munkatársak kommunikációs készsége is fejlődik on-the-job jelleggel.

A tevékenységek összekapcsolása közben számos eltérés adódhat, például egy kimeneti folyamat nem megfelelő formátumú információ küld a belső vevőjének, a bemeneti oldalra, ezért az nehezen vagy nem tudja feldolgozni az információt. Ezeket az eltéréseket azonosítva (akár belsőauditok alkalmával) folyamatos fejlesztést lehet elérni. Folyamataink eredményességét és hatékonyságát folyamatosan felügyelni kell, hogy az üzleti változásokra a lehető leghamarabb tudjon reagálni, a legkevesebb veszteséggel. 

Az eredményesség és hatékonyság megfigyelésével tudjuk pozicionálni magunkat, hogy a célhoz képest hol tart a folyamatunk. Ezért minden kulcsfolyamathoz (pl. : Értékesítés, termelés, Karbantartás, egyéb üzleti folyamatok...) mérőszámokat kell rendelnünk (KPI, Key-Performance-Index), hogy tényeken alapuló döntéshozatalra legyünk képesek. Annak érdekében, hogy a KPI-ok mindig elérjék a kívánt célértéket, időszakosan több vagy kevesebb erőforrás bevonásra lehet szükség. Ha kevesebb erőforrás a szükséglet, ott megtakarítás érhető el, ahol többlet forrásra van szükség, ott viszont kiderül, hogy alul tervezés történt.

A szervezeten belül, az egyes folyamatgazdák és azok tevékenységei egyfajta belső vevő-beszállítói kapcsolat. Információt dolgoznak fel és adnak tovább egymásnak fizikai vagy szellemi termék formájában. A Kölcsönösen előnyös kapcsolat az érdekelt felekkel fontos a végtermék esetében, hiszen a tevékenységek hozzáadatott értéke minden esetben jelentkezik a végtermék minőségében, a vevői elégedettségben. A belső kockázatok csökkentésével (azaz optimális működési folyamatok kiépítésével) a vevői elégedettség és gazdaságos működés érhető el.


Irányítási rendszereim alapját a fenti elvek mentén, sallangmentesen építem ki a munkatársak bevonásával. Törekszem a túlszabályozás csökkentésére, a szabványok által megkövetelt minimum szint mindenkori elérésére, a dokumentációk (eljárás, munkautasítás, stb...) átlátható és könnyed értelmezhetőségére.

Egy jól működtetett irányítási rendszer, kitermeli annak fenntartási költségeit. Ebben tudok támogatást nyújtani Önnek és csapatának.

Szabó Norbert
Villamosmérnök
Irányítási rendszermérnök